Chinese
Eesti
English
Reisimine Hiina »

Hiina - Travel Info

25.08.2015

TÄHELEPANUKS


Hiina asub seismiliselt aktiivses piirkonnas mistõttu võib seal aeg-ajalt esineda maavärinaid. Samuti võivad Hiina ida- ja lõunaosa rannikualadel ilmastikuolud  järsult muutuda  troopiliste tsüklonite (taifuunide) perioodil, mis tavaliselt kestavad maist kuni novembrini. Rohkem infot leiate Hiina Meteoroloogiakeskuse kodulehelt.
Hong Kongi taifuuni hoiatusi saab jälgida siit.
Taiwan asub seismoloogiliselt aktiivses piirkonnas, kus toimub sageli maavärinaid.

Jälgida tuleks kindlasti kohalikku meediat, kohalike omavalitsuste soovitusi ja vastavalt nendele toimida.

Soovitame kindlasti enne reisi end registreerida. Samuti uurida täpsemat infot siit: Hiina reisiinfo.

Rahvarohkes paigas või vaatamisväärsuste juures tuleks olla ettevaatlik oma isiklike asjade suhtes ning mitte minna kaasa võõrastega mistahes ettekäändel.

Tuleks vältida osalemist pakutavatel tseremooniatel või muudel üritustel või tarbida muid pakutavaid teenuseid, mille hinna kohta puudub info. On esinenud olukordi, kus pakutu eest hiljem on esitatud arveid, mis ulatuvad tuhandetesse eurodesse

Tervis/ravimid
Vähemalt kuus nädalat enne reisi tuleks kindlaks teha, millised vaktsineerimised on vajalikud. Vaktsineerimisnõuded on sõltuvalt eelkõige sellest, millist piirkonda (piirkondi) te Hiinas külastate. Enam infot vaktsineerimise kohta Vaktsiin.ee kodulehelt.

Kaaluge, kas peaksite oma tervist silmas pidades võtma kasutusele erilised ettevaatusabinõud. Õhu kvaliteet võib olla Pekingis halb, inimestel, kellel on hingamisvaevused, palutakse olla eriti ettevaatlikud.

Suuremates linnades asuvate rahvusvaheliste haiglate juures on oma apteegid, kus leidub importravimeid. Siiski ei leia Hiinast kõiki läänes kasutatavaid ravimeid. Soovitame teil võtta kaasa piisav kogus ravimeid oma isiklikuks tarbeks. Ennem kontrollige Ravimiametist kas rohtude kaasa võtmiseks vajate ka eriluba.

Riigis esineb linnugrippi. Kuigi Hiinas leviv linnugripi viiruse uus tüvi H7N9 on märksa eluohtlikum kui varasemad, ei levi viiruse praegune tüvi inimeselt inimesele. Seetõttu ei ole vajadust muuta toitumistavasid või reisiplaane. Piisab kui kinni pidada paarist ettevaatusabinõust: vältige eluslindudega kauplemise kohti ning tooreste ja pooltooreste munade ja kanalihatoodete söömist, ärge puudutage haigeid või surnud mets- või kodulinde ja järgige tavapäraseid hügieeninõudeid, st pärast lindude või nende väljaheidetega kokkupuudet peske käsi seebiga.

Reisi ja tervisekindlustus
Soovitame tungivalt sõlmida kõikehõlmav rahvusvaheline tervisekindlustus. Äärmiselt oluline on kontrollida, milliseid haigus- ja õnnetusjuhtumeid teie poliis katab ning teha endale selgeks kõik kindlustuslepingu tingimused.

Terviseteenused
Arstiabi ja ravimite eest peab tavaliselt maksma kohe (sularahas või krediitkaardiga). Maapiirkondades ei ole arstiabi alati kättesaadav.

Teie väärtuslikud esemed
Kandke passi või vähemalt passi koopiat kogu aeg kaasas, sest politseil on õigus teha pistelist kontrolli. Igaks juhuks võib teha koopiad kõikidest dokumentidest ja hoida neid originaalidest eraldi.

Mobiiltelefonid
Hiina ettemakstud SIM-kõnekaart koos kolmesagedusliku (tri-band) lukustamata GSM-mobiiltelefoniga annab teile kohaliku numbri, mida saate reisi jooksul kasutada.
SIM-kaardid (sim ka) on saadaval lennujaamas ja suuremate linnade mobiiltelefonipoodides.

Internet
Internet on kättesaadav enamikes hotellides ja Interneti-kohvikutes. Enamikel Interneti-kohvikutel on väljas silt 网吧.

Valuuta/krediitkaardid/sularaha
Peamine valuutaühik on jüaan, mis koosneb kümnest tsjaost (jiao), mis omakorda koosneb kümnest fõnist (fen). Paberraha on väärtuses 100, 50, 20, 10, 5, 2 ja 1. Mündid on väärtuses 1 jüaan, 5, 2 ja 1 tsjao ning 5, 2 ja 1 fõn. Hiina (mandariini) kõnekeeles kasutatakse jüaani asemel sõna kuai ja tsjao asemel sõna mao.
Ärge võtke vastu rebenenud paberraha, sest poodides ja restoranides nendega maksta ei saa.

Raha saab Hiinas välja võtta rahvusvahelise krediit- või deebetkaardiga sellistest Hiina pankade sularahaautomaatidest, millel on Maestro või Visa logo. Ühekordsel väljavõtmisel kehtib limiit (tavaliselt 2500 CNY, st 250 EUR), kuid raha saab välja võtta mitu korda järjest. Krediitkaarte saab kasutada laialdaselt, kuid mitte kõikjal. Enne ostu sooritamist kontrollige, kas selle eest on võimalik tasuda krediitkaardiga.
Juhul kui te peaksite kaotama krediitkaardi või kui see varastatakse helistage kohe Eestisse  Pankade Kaardikeskusesse tel (372) 671 1444 või oma kodupanka, nii saate te oma kaardi kohe sulgeda.

Transport
Taksod (chu zu che 出租车 VÕI da di 打的) on hõlpsalt tuvastatavad, neid on palju ning üldiselt on need turvalised ja odavad. Kandke alati kaasas oma hotelli visiitkaarti; seal on hotelli nimi ja aadress hiina keeles ja selle järgi teab taksojuht, kuhu teid viia.
Lennujaamades, hotellides, rongijaamades ja turismiobjektide juures võtke takso alati selleks ettenähtud kohast. Kõikidel taksodel on taksomeetrid, nii et olge ettevaatlik, kui keegi püüab teiega hinnas enne reisi kokku leppida.
Hankige endale taksoraamat (Taxi Book), mis on saadaval enamikus raamatukauplustes. Näidake taksojuhile, kuhu soovite minna.
Suuremates linnades on kaasaegne metroo (di tie 地铁) väga odav, turvaline ja keskkonnasäästlik viis linnas liikuda. Ostke pilet kioskist enne, kui rongile lähete.
Rendiautot saab sõitmiseks rentida ainult kehtiva Hiina juhiloa olemasolu korral.

Seadused ja tavad
Koguge teavet kohalike seaduste ja tavade kohta ning järgige neid kohapeal.
Pidage meeles, et ilma valitsuse loata ei tohi osaleda demonstratsioonidel ega jagada poliitilisi lendlehti ning teid võidakse selle tegevuse eest arreteerida.
Avalikus kohas alkoholijoobes viibimine ei ole üldiselt aktsepteeritud ja tõenäoliselt tuleb sellest pahandusi.
Narkootikumide omamine ja tarbimine on keelatud. Narkootikumidega seotud seaduserikkumiste eest on Hiinas ettenähtud ranged karistusmäärad, sealhulgas surmanuhtlus.
Vähesed hiinlased räägivad võõrkeeli ja inglise keelt eriti ei kasutata.

Söök ja jook
Söök on mitmekesine ning üldiselt hea ja odav. Kui teenindav personal inglise keelt ei räägi, valige restoran, mille menüükaardil on pildid.
Kui teil on allergia või olete tundlik mõne toiduaine suhtes, siis paluge kellelgi see info jaoks hiina hieroglüüfides kirja panna, nii saate vajadusel näidata seda restoranipersonalile.
Soovitame maksta restorani ja muud arved kassiirile.
Nagu mujalgi, hoidke baaris oma jook enda lähedal vähendamaks ohtu, et sinna midagi segatakse.

Pudelivesi on laialt kättesaadav, kraanivett peaks enne joomist keetma.

Jootraha
Hiinas ei ole kombeks jootraha jätta. Kuid kui te olete korraldatud ekskursioonil, võib firma soovitada kohaseid tänuavaldusi teie giididele või bussijuhtidele.

Poodlemine ja kauplemine
Hiinas on palju võimalusi kauplemiseks ja poodlemine on hiinlaste rahvuslik ajaviide.  Kuid tippkaubamärkide riideesemed, sigaretid, kosmeetika, DVD-d jms, mida tänavatel imeodavate hindadega müüakse, on enamasti koopiad. Piraatlus on ebaseaduslik ning sellised tooted võidakse tollis konfiskeerida. Lisaks võite saada trahvi oma riigi tollis.
Turul, müügilettide juures ja väikestes poodides olge valmis kauplema.  Mõned müügipakkumised võivad tunduda heidutavad, kuid säilitage kannatlikkus ja makske ainult siis, kui peate hinda mõistlikuks. Kaubamajades ei ole kauplemine kombeks, kuid võite küsida, kas tehakse allahindlust.
Antiikesemeid, millel ei ole Hiina ametivõimude punast pitserit, ei tohi Hiinast välja viia.

Kui peaksite...

… kaotama oma passi

1) Teatage kaotamisest lähimasse politseijaoskonda (Avalik Julgeoleku Büroo - Public Security Bureau, gongan paichusuo 公安派出所). Seal väljastatakse teile politseiraport ja tõend (kinnitus kaotamise kohta tehtud teavitusest 护照报失证明).
2) võtke ühendust Eesti saatkonnaga, et teile väljastataks tagasipöördumistunnistus. Saatkonda peate tooma järgmised dokumendid:
- 2 fotot
- tõend passi kaotamise kohta (politseist saadud tõend)
3) teil tuleb taotleda uut väljasõiduviisat. Kui olete oma uue reisidokumendi kätte saanud, peate selle viima kohaliku julgeolekubüroo väljumise ja sisenemise haldamise ametisse (Exit and Entry Administration Office of the local Public Security Bureau (PSB), koos saatkonna noodiga. Võtke arvesse, et väljasõiduviisa väljastamine võib võtta aega kuni viis tööpäeva.

… sattuma hädaolukorda
Üldine hädaolukorranumber õnnetusjuhtumite korral on 110.
Öelge: “Please get the police!”
Qing Nin zhao jingcha! Da yao yao ling!
请您找警察! 打110!

… sattuma liiklusõnnetusse
Kui olete sattunud liiklusõnnetusse, ükskõik kui väikesesse, peaksite kohe peatuma, jääma autosse ja ootama politseid.
Helistage hädanumbril 110 või 122 ja vajutage klahvi 1 ingliskeelseks teenindamiseks.
Tehke politseiga koostööd. Kui keegi peaks nõudma, et te kirjutaksite alla mingitele dokumentidele, siis tehke seda, kuid kirjutage selge käekirjaga omas keeles samale lehele, et te ei saa aru, millele te alla kirjutate.

… vajama kiirabi
Kiirabile helistamiseks peate valima 120.  Võtke siiski teadmiseks, et see teenus on ainult hiina keeles. Seepärast soovitame võimalusel võtta hoopis ühendust mõne rahvusvahelise haiglaga.

Öelge: “Please call a doctor!”
! Da yao er ling!
请您找医生! 打120!

...kaotama raha või langema varguse ohvriks
Rahakaotuse või -varguse korral peate võtma ühendust sõprade või perekonnaga, et nad teile kiiresti Western Unioni kaudu raha saadaksid. Isikule, kes teile raha saadab, öeldakse viitenumber ja te saate raha kätte, kui esitate oma passi ja ütlete selle viitenumbri.

KUI VAJAD VÄLISRIIGIS ABI


Sõltuvalt juhtunust on paljudes olukordades abiks perekond, sõber, lennufirma, reisikorraldaja, tööandja või reisikindlustusfirma.
Konsulaarabi saad Eesti Suuraatkonnast Pekingis või Eesti Aukonsulaatidest Hiinas.
Hädaolukorras saab konsulteerida Välisministeeriumi valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

RIIKI SISENEMISE TINGIMUSED


Juhime tähelepanu sellele, et Hiinal on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium reisiinfo õigsuse ega selle kasutamisest tekkida võiva kahju eest.

Soovitame riiki sisenemise tingimused sõltuvalt plaanitava reisi iseloomust üle täpsustada lähimast saatkonnast:

Hiina saatkond Tallinnas
Narva mnt 98, 15009 Tallinn
Telefon: (+372) 601 58 30, 601 58 31
Faks: (+372) 601 58 33
E-post: mailoffice@chinaembassy.ee
http://www.chinaembassy.ee

Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual´i  (TIM), kus  reisisihi, passiandmete ja reisi eesmärgi sisestades saate informatsiooni viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja täiendavate nõuete kohta.

Välisministeeriumile edastatud andmete kohaselt on Eesti kodanikule Hiinasse reisimisel vajalik viisa. Täpsema informatsiooni saamiseks palume pöörduda Hiina saatkonna poole Tallinnas Hiina saatkonna kodulehelt. Pidage meeles, et viisa kehtivusajast kauem Hiinas viibimine toob kaasa suure trahvi või isegi vanglakaristuse.

Pekingi ja Shanghai linnavõimud on teavitanud, et lubavad alates 1. jaanuarist 2013 viisavabalt peatuda 72h Peking ja Šanghai rahvusvaheliste lennujaamade kaudu riiki saabuvatel ning samadest lennujaamadest kolmandatesse riikidesse väljuvatele lendudele suunduvatel reisijatel. See õigus laieneb ka Eesti kodanikele. Lennujaamas 72h- transiidiloa saamiseks/taotlemiseks vajalike dokumentide osas soovitame pöörduda Hiina esinduse poole. Oluline on meeles pidada, et eelmainitud viibimisõigus kehtib ainult nimetatud haldusüksuste piires ega laiene teistele Hiina RV provintsidele ja piirkondadele.

Eesti kodanikule on reisimine Hiina RV erihalduspiirkondadesse Hongkongi ja Macaosse viisavaba (kuni 90 päeva poole aasta jooksul).
Täpsema info mõlema piirkonna sisenemistingimuste kohta leiate siit ja siit.

Eesti kodanik ei vaja viisat ka Taiwani territooriumile sisenemiseks külastuste puhul, mille kestus ei ületa 90 päeva. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud peale riiki sisenemist.
Täiendav info Taiwani reisimiseks.

 

TopBack

© Eesti Peakonsulaat Shanghais Westgate Tower rm 2108A, Nanjing West Road 1038, Shanghai tel. (86 21) 51 78 23 91, e-mail: consulate.shanghai@mfa.ee